Starigrad Paklenica , wyspa Pag i Vlasulja, Chorwacja 2020

Kolejne dni i kolejne doznania . Wieczorne 10 lecie Oli i Saszy❤❤ – niespodzianka 👸🤴 rocznica ślubu naszych przyjaciół w akompaniamencie świeżych ryb🐟🐟 🍷🍽 których nazwy nie pamiętam , grillowanych Cevapčići i lokalnych win 🍾🍷🍷a na koniec oczywiście nieśmiertelna i uniwersalna gra mafia .
Następnego dnia postanowiliśmy naszym kompanom pokazać naszą ulubioną plaże🏝🏞 na wyspie Pag. Po drodze zatrzymujemy się przed paskim mostem żeby po raz kolejny zachłysnąć się widokami , a te są uwierzcie mi są obłędne. Od strony zatoki pasmo gór Velebit które rozciąga się na długości około 150 kilometrów wzdłuż Morza Adriatyckiego. U podnóża gór co jakiś czas widoczne zarysy małych turystycznych miasteczek. Jachty, żaglówki , morotówki. Z drugiej strony widok na stojącą tu od średniowiecza Forticę Pag, Adriatyk, małe wysepki i część kontynętu.

Fortica Pag zbudowana w XVII wieku, miała znaczenie strategiczne, ponieważ panowała nad przejściem między Pagiem a lądem, chroniła też baseny solankowe. Sól kiedyś były warta była więcej niż złoto.
Widok na zatokę i pasmo Velebit
Paski most ma 301 metrów długości, 9 metrów szerokości i stoi 35 metrów nad poziomem morza.

Mijając most i jadąc dalej przez wyspę Pag można wyobrazić sobie, że jesteśmy na obcej planecie. Surowe i kamieniste wzgórza przypominają bardziej księżyc , niż śródziemnomorską wyspę. Dlatego Pag często nazywany jest księżycową wyspą. Pag to piąta co do wielkości wyspa Chorwacji. Najchętniej odwiedzane przez turystów masta wyspy to : Pag, Novalja i Stara Novalja. Miasto Pag posiada świetnie zachowaną starówkę z licznymi urokliwymi uliczkami, restauracjami i kawianiami. W mieście Novalja znajduje się plaża Zrće, zwana też Chorwacką Ibizą. To najbardziej imprezowe miejsce w całym kraju. Wzdłuż plaży usytuowane są modne kluby i dyskoteki z basenami, po Adriatyku pływają “boat party”, a na szerokiej plaży młodzież odsypia nocne zabawy. Przy plaży w czasie wakacji odbywają się słynne na cały świat koncerty i festiwale. Oj, jeszcze kilka lat temu….. 😉 🙂 zresztą zobaczcie sami https://zrce.com . Wyspa Pag posiada najdłuższą linię brzegową z licznymi plażami i zatoczkami. Jedną z naszych ulubionych jest plaża Sv.Marko. Zejście i wejście na tą plażę nie należy do łatwych zadań🗻 , szczególnie z dość sporą ekipą juniorów🙆‍♀️💁‍♂️🙆‍♀️💁‍♂️🙆‍♀️💁‍♂️🙆‍♀️💁‍♂️ Ale daliśmy radę . Sama plaża 🏖i widoki na przeciwległe wybrzeże , zatoki wewnątrz księżycowej 🌜wyspy na której plażujemy wynagradzają trudy niełatwej dostępności . Czasami pojawia się tu mały stateczek z dostawą lodów i płynów chłodzących 😉 .

Lody, piwko dla ochłody, nie musisz zabierać ze sobą, same przypłyną 🙂

Tym razem pobyt w tym sielankowym miejscu, wzbogacił nas o kolejne niezbyt miłe doświadczenie😩 i zakończył się wizytą na lokalnej pomocy 🏥doraźnej !
Podczas kąpieli 👙🌊Tosia postanowiła bliżej zaprzyjaźnić się z pewnym ukwiałem🦠 o oryginalnej nazwie Vlasulja , co skończyło się sporym poparzeniem uda.
Warto o tym pamiętać podczas kąpieli w Adriatyku !
Opatrunek, ibuprom, przypisana maść – Dermazin i lekka gorączka 💊to finał tej przygody.
Po tych wrażeniach , skróciliśmy trochę pobyt na wyspie , w drodze powrotnej zakupiliśmy zapas paskiego syra🧀 i arbuzów🍉, Ivan dowiózł świeże figi 🍈i nastał kolejny tym razem deszczowo burzowy wieczór w Paklenicy🏖
Walczymy dalej , jutro wyjaz do Kleku !!!

Plaża Sv.Marko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s