PELJEŠAC – kraina wina. Chorwacja 2020

Tak jak sobie obiecałem w zeszłym roku , podczas tegorocznej wyprawy, zorganizowałem całodniową męską wyprawę na sąsiadującą z Klekiem krainę win – półwysep Pelješac.
Pelješac to półwysep w południowej części dalmatyńskiego wybrzeża Chorwacji. Mieszkańcy półwyspu zajmują się uprawą winorośli, połowem ryb, hodowlą małży oraz turystyką.
Pelješac o długości 70 km ma zarejestrowanych około 250 producentów wina czerwonego,
co czyni go jednym z najlepszych regionów winiarskich w całej Chorwacji. Jadąc od zabytkowego i słynącego z monumentalnych murów obronnych ( o tym inna opowieść 🙂 ) miasta Ston , po turystyczną mekkę Orebić, na winnicę, winiarnię lub obie te rzeczy na raz napotykamy się niemal co chwilę.
Pelješac ma idealne warunki klimatyczne do uprawy szczepów : Plavac mali, Dingac i Postup. Winogrona posadzone w tym regionie charakteryzują się dużą zawartością cukru dzięki doskonałemu nasłonecznieniu docierającego do roślin z trzech źródeł : bezpośrednio ze słońca, z odbicia promieni słonecznych od morza i ze skalistych wzgórz. Ciekawostką jest to że winogrona w na Peljescu w większości zbierane są ręcznie. Niedostępne , górzyste zbocza nie pozwalają na użycie maszyn. Co zapewnie wpływa na ostateczną cenę win z tego regionu.

Trudno dostępne zbocza półwyspu Peljesač

Pierwszą miejscem w którym się zatrzymaliśmy była ekologiczna winnica Miloš. To niepozornie wyglądające z zewnątrz miejsce kryje niesamowite stare, kamienne piwnice i historie uprawy winogron i produkcji win sięgającą 5 pokoleń .

Pierwszy punkt naszej wycieczki , winnica Miloš
Kamienne korytarze prowadzące do piwnic
Bardzo stare piwnice winnicy Miloš

Następnym miejscem na naszej mapie była winnica i muzeum wina winnicy Putnikovići której początki sięgają 1911r. Przestronne wnętrze budynku mieści salę muzealną gdzie przedstawione są stare metody uprawy i zbiorów winorośli i oliwek, eksponaty, fotografie . Druga część to wine bar oraz sklep, gdzie można spróbować i kupić wina z oferty winnicy. http://putnikovic-vina.hr/en/

Wejście do muzeum u sklepu winnicy Putnikovići
Sala muzealna winnicy Putnikovići
Sala muzealna winnicy Putnikovići
Wine bar i sklep winnicy Putnikovići
Oferta win winnicy Putnikovići

W połowie drogi między Stonem a Orebiciem znajduje się miasto Drake, słynące z niezwykłej atrakcji . W mieście tym znajduje się chyba jedyna na świecie podwodna winiarnia. Winiarnia Edivo ma piwnicę winiarską 20 metrów pod poziomem morza, w małym zatopionym statku. Właściciel, pasjonat nurkowania, postanowił połączyć swoje dwie wielkie pasje – miłość do wina i miłość do nurkowania i podwodnych odkryć. W ten sposób powstała pierwsza winiarnia z podwodną ,,piwnicą ,,.Pomysł powstał w 2011 roku. Jeśli zatrzymacie się przy winnicy, możesz nawet zanurkować po własną butelkę i zobaczyć piękno tej niesamowitej podwodnej atrakcji. https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=mo3rnW_Wm5s

W każdym barze przy winnicy możecie przed zakupem liczyć na degustacje i opowieść o winie które was interesuje. Co nie ukrywam jest trochę niebezpieczne 😉 . Chociaż dopuszczalna zawartość alkoholu to tutaj aż 0,5 promila. Winiarnia Medirazza słynie tu z bardzo dużej gościnności 🙂 czego z niemałą przyjemnością doświadczyliśmy 😉 . Kiedy poprosiliśmy o polecenie wina z regionu Dingač, zostało przyniesione nam do degustacji 7 różnych butelek tego wina, w cenach od 40 kn do 480 kn. Podobnie sprawa miała się z Rukotaćem. Kiedy zrozumieliśmy że bardzo łatwo tu się upić od samych degustacji, pani oznajmiła nam że możemy spróbować wszystkich win z ich oferty 😉 A było tego naprawdę dużo. http://www.dingac.hr/home/en/

Wejście do wine baru i sklepu Medirazza.
Degustacja win Dingač. Winiarski region Dingač, gdzie znajduje się miejscowość Potomje, jest słynny na całym świecie. Zbocza w regionie są porośnięte autochtoniczną winoroślą plavac mali crni, z której produkuje się markowe wino Dingač
Próbujemy Rukotać


Naiwnie myślałem że jeden dzień wystarczy choć na muśnięcie tej winiarskiej krainy , ale trzeba by było tu spędzić chyba tydzeń żeby lekko zagłębić się w ten bezkres.
Może kiedyś 🙂
Tutaj wreszcie zrozumiałem dlaczego wina chorwackie które turyści bardzo chętnie pija na wakacjach ale niezwykle rzadko sięgają po nie po powrocie. Lokalny popyt jest na tyle duży, że nie ma potrzeby szukać rynków zewnętrznych.
Wszystkie warte uwagi wina wypijają tu turyści i chorwaci . Bardzo rzadko ale zdarzają się w Polskich siecówkach wina z tego regionu , ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia . Ostatnie które kupiłem po powrocie z zeszłorocznych wakacjach było praktycznie nie pijalne.
Dlatego bardzo polecam miłośnikom win zagłębienie się podczas pobytu w Chorwacji w świat tutejszych win, i lokalnych szczepów winogron, ponieważ są doskonałe i praktycznie niedostępne na innych rynkach.
Co czyni tą krainę jeszcze bardziej wyjątkową .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s